Alaçatı Ot Festivali 6. Kez Yapıldı
26
MAR

Alaçatı Ot Festivali 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında 6. kez tüm doğa severleri buluşturdu. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da festivalin bir ana teması Ebegümeci. Alaçatı Ot Festivali 2015

Alaçatı Ot Festivali Komitesinin yaptığı açıklamaya göre, Festivalin Teması ve tarihi belirlendi. 2015 yılında 6.sı düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali 26 - 29 Mart 2015 Tarihlerinde gerçekleştirdi. Ve Festivalin Teması EBEGÜMECİ oldu.

EBEGÜMECİ;
Malvaceae familyasından olan ebegümeci, deniz kenarlarına, bataklık ve nehir kenarlarına, rutubetli ortamlara özgü bir bitkidir. Avrupa Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen ebegümeci ülkemizde farklı noktalarda doğal olarak ve bol miktarda yetişen çok şifalı bir bitki. Aynı bitki ailesinde yaklaşık 1000 farklı tür bulunmaktadır ve bunların bazıları farklı koşullarda yetiştirilebilmektedir. 

Ülkemizde 8 ebegümeci türü yetişmektedir. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümecine bu ad, cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiş.

Alaçatı Ot Festivali 2015

Festival boyunca Ebegümeci ile yapılmış yemekler yarışacak, tıbbi ve kozmetik kullanımı hakkında bilgiler paylaşılacak. Yerli üreticilerin sunduğu yöresel lezzetlerin yanı sıra, sanat, kültür ve eğlence dolu bahar günlerinde güzel Alaçatı’mızda baharı birlikte karşılamak dileği ile …